Inflace je jedním z nejdiskutovanějších témat dnešní doby a mě celkem zaujalo, jakým způsobem se o ní v reklamách, na internetu a v TV hovoří. Častokrát je na ní nahlíženo ze špatného úhlu. Úhlu, který neřeší kontext a širší pohled na věc (jak je tomu často zvykem). V tomto článku se podíváme na to, proč inflace není nepřítel a jak vlastně může ovlivnit náš každodenní život, naši budoucnost. Zkrátka, jak to tedy vlastně je.
Jak budeme bojovat s inflací? Vyděsíme lidi.
Možná se k vám dostala informace, že když máte 100.000,-, inflace vám sežere každý rok 17.000,-. Nebo dokonce informace, že když máte 250.000,-, inflace vám za rok vezme 40.000,-. Tato informace se dostala i ke mně a upřímně mě pobavila. Aby to takto fungovalo, musela by mít inflace přístup k vaší platební kartě. Abyste totiž inflaci “zažili” je nejdříve potřeba peníze využít, tedy utratit je, něco si za ně koupit.
Máme se dnes lépe než zítra?
V 3/2022 stál litr nafty 47 Kč a meziroční inflace byla 12,7 %.
V 1/2023, čili ani ne rok na to, stál litry nafty 36 Kč a meziroční inflace byla 17,5 %.
Pokud jste tedy člověk, který každý měsíc utratí podstatnou sumu za pohonné hmoty, můžete vidět, že i když je vyhlášena velká inflace, vám se nafta zlevnila o 23 % – jak je to tedy možné?
Všechno se zdražuje… Nebo ne?
Inflace je pro mnoho lidí matoucí koncept. Mnoho z nás vnímá inflaci tak, že všechny ceny neustále rostou a v nás to budí strach, že si nebudeme věci moct dovolit. Ale je to opravdu tak jednoduché? Co kdybychom řekli, že inflace je o něčem víc než jen o růstu cen?
Jedna z častých chyb, kterou lidé dělají, když přemýšlejí o inflaci, je to, že zapomínají na růst příjmů a zlepšující se poměr cena/výkon. Prvně se zastavím u příjmů:
Samozřejmě, že ceny zboží a služeb mohou stoupat, ale stejně tak mohou růst i mzdy a příjmy lidí. To znamená, že i když cena za nějakou položku může být dnes o 100 % vyšší než před 10 lety, průměrný příjem se může zvednout například o 200 %. Tento fakt může mít významný dopad na to, jak lidé vnímají inflaci.
Podívejme se na to podrobněji. Představme si, že v roce 2000 stála jedna porce pizzy 100 Kč a průměrná hodinová mzda byla 80 Kč/hodinu. To znamená, že průměrný člověk musel pracovat 1 hodinu a 15 minut, aby si mohl koupit porci pizzy. Dnes, v roce 2023, stojí stejná porce pizzy 200 Kč, ale průměrná hodinová mzda je 250 Kč/hodinu. To znamená, že průměrný člověk musí pracovat 48 minut, aby si mohl koupit stejnou porci pizzy. Z toho je tedy vidět, že i když se pizza zdražila o 200 %, člověk na ni vydělá skoro dvakrát rychleji a tedy je pro něj cenově dostupnější.
Pokud se podíváme jen na růst cen, zdá se, že inflace roste neúprosně a je naším nepřítelem. Ale pokud vezmeme v úvahu i růst příjmů, můžeme vidět, že i když věci stojí víc, reálně jsou pro nás levnější.
Jak za své peníze dostanu víc? Odpovědí jsou Inovace.
Dám vám otázku. Žije se podle vás dnes člověku lépe, nebo hůře, než se žilo dříve?
Zdražili nám energie?
Pojďme si dát příklad na ceně svícení. V době, kdy jedinou technologií svícení byly svíčky, musel průměrný člověk pracovat 15 hodin, aby si mohl dovolit 1 hodinu svícení. Oproti tomu v dnešní době, díky LED technologii, musí průměrný člověk pracovat 0,5 sekundy, aby si mohl dovolit tu stejnou 1 hodinu svícení. Pokud by vás zajímalo, jak jsem na to přišel, mrkněte níže.
Dvanácté století:
Jakou měnou se platilo nejčastěji? – Denárem
Kolik denárů stála jedna svíčka na domácí svícení? – 6 denárů
Kolik denárů tehdy v průměru vydělával běžný člověk měsíčně? – 30 denárů
Jak dlouho mohla taková svíčka za 6 denárů svítit? – 5 hodin
Jak dlouho musel člověk pracovat, aby si dovolil hodinu svícení? 15 hodin
Současnost:
Kolik hodin musí pracovat člověk v dnešní době, aby si mohl dovolit jednu hodinu svícení běžnou úspornou LED žárovkou? 0,5 sekundy
Za stejných 15 hodin práce si dnes můžeme koupit 80 LED žárovek. Součet jejich potenciální životnosti je 465 let. Oproti 5ti hodinám svícení svíčkou.
Zdražili nám auta a pohonné hmoty?
Rok 2000
Nové auto v průměru stálo 340.000,-
Mzda byla 13.000,-
Abyste si mohli koupit nové auto, museli jste dát 26 mezd.
Rok 2021
Nové auto v průměru stálo 650.000,-
Mzda byla 36.000,-
Abyste si mohli koupit nové auto, museli jste dát 18 mezd.
Jaký je navíc rozdíl v pocitu z jízdy, bezpečnosti, emisích. Jaký je dnes poměr cena/ výkon versus tehdy?
Inflace je motivátor
Inflace a tedy zvyšující se ceny jsou totiž často motivátorem pro hledání lepších a výhodnějších alternativ, nebo nových technologií, které v konečném důsledku přinesou často lepší poměr cena/výkon.
Můžeme tedy vidět, že inflace je pouze jedním z faktorů, které se nás ekonomicky týkají. Někde se ubere, aby se jinde mohlo přidat a o to tady právě jde. Inflace totiž dokonce často prohraje oproti aspektům, které nám finančně zlepšují život, jako je právě již zmíněný vyšší příjem nebo nové technologie. V minulém článku: JAK POZNAT SPRÁVNÝ ČAS PRO NÁKUP INVESTIC jsem tvrdil, že je daleko horší udělat špatné finanční rozhodnutí než neudělat žádné a to platí i tady.
Každého z nás se inflace týká jinak, protože každý z nás je jiný a peníze utrácí za jiné věci. Co všechno si kupujete, za co peníze utrácíte? A skutečně se Vás inflace týká v negativním slova smyslu, nebo naopak právě Vám hraje do karet?
Zajímá Vás k tomuto tématu více? Můžete přímo kontaktovat mě, nebo si přečíst další z mých článků.